W większości międzynarodowych firm angielski jest językiem używanym do codziennej komunikacji. Tak więc nic dziwnego, że oczekują one od swoich pracowników dobrego jego opanowania. Testowanie znajomości angielskiego zaczyna się już od przesłania aplikacji, tak więc warto zainwestować trochę czasu i wysiłku, aby Twoje dokumenty stawiały cię w profesjonalnym świetle.
Aplikacja
Zanim dostaniesz się na rozmowę, musisz wysłać swoją aplikację. To, co i jak masz wysłać będzie najczęściej podane w ogłoszeniu. Na tym etapie należy zwrócić uwagę, czy ogłoszenie zamieszczone jest przez agencję pośredniczącą (agency, head hunter), czy też pochodzi bezpośrednio od potencjalnego pracodawcy.
Porada
Jeżeli rekrutacja odbywa się przez agencję, list motywacyjny powinien być skierowany do niej. I tak np. zamiast “I believe I am a very good fit for your company” należy napisać “I believe I am a very good fit for your client’s company”.
Rozmowa o pracę
Jeżeli Twoja aplikacja zakończy się sukcesem, zostaniesz zaproszony na rozmowę. Najczęściej jest to spotkanie twarzą w twarz w siedzibie przyszłego pracodawcy. Jeżeli firma jest międzynarodowa i aplikujesz na stanowisko w innym kraju, rozmowa może mieć miejsce również za pośrednictwem Skype’a.
Porada
Dobrze naucz się swojego CV. Podczas rozmowy osoby rekrutujące będą się do niego odwoływać, więc jakiekolwiek rozbieżności między informacjami tam zawartymi a tym, co usłyszą od ciebie, mogą mieć negatywny wpływ na decyzję o zatrudnieniu.
Pytania i odpowiedzi
Jeżeli wiesz, jakich pytań możesz się spodziewać i jak udzielić na nie odpowiedzi, możesz się dobrze przygotować do rozmowy. Będąc przygotowanym będziesz jednocześnie czuć się pewniej i swobodniej. Pamiętaj, że pracodawca będzie przede wszystkim chciał się dowiedzieć, jak dobrze spełniasz jego warunki i oczekiwania. Bądź więc gotowy na to, że zostaniesz poproszony o przedstawienie przykładów, które potwierdzą, że jesteś najlepszym kandydatem na wybrane stanowisko.
Can you tell me more about yourself?
Jest to pytanie występujące czasami na początku rozmowy. Nie należy na nie odpowiadać podsumowując swoje CV. Najlepiej skupić się na ostatnim stanowisku, opisując krótko zakres obowiązków oraz osiągnięcia. Można też krótko wspomnieć o zawodowych zainteresowaniach w odniesieniu do oferowanego stanowiska. Odpowiedź nie powinna być dłuższa niż 60 – 90 sekund.
Przykład
I’ve been working as a junior web designer at a small agency for 2 years and my duties included assisting the head developer and debugging the code. I have always been interested in website design and social media which was why I chose to follow this career path. I studied at [xxx] college, where I gained my first level web design diploma.
Why are you interested in this position / job?
Odpowiadając na tego typu pytanie najlepiej skupić się na zakresie obowiązków i podkreślić, że pokrywają się one z twoim doświadczeniem i/lub wykształceniem. Podkreśl to, co interesuje cię w oferowanym stanowisku, ale nie wspominaj o wynagrodzeniu i innych benefitach.
Przykład
What excites me about this position is the opportunity to help customers choose the best model for their needs. I look forward to using my people and sales skills to help the company stand out among its competitors in customer satisfaction.
Why did you leave your last company / position? Why are you leaving your current company / position?
To pytanie wymaga uważnej odpowiedzi. Nie należy wyrażać się negatywnie o swojej poprzedniej firmie lub menadżerze. Z drugiej strony odpowiedź powinna być szczera.
Zastanów się, czy któryś z poniższych powodów nie odpowiada Twojej sytuacji:
- Poszukiwanie nowych wyzwań
- Możliwość rozwinięcia swojej kariery
- Obecna firma ma kłopoty finansowe (można o tym wspomnieć, jeżeli jest to publicznie znany fakt)
- Przeniesienie do innego miasta lub kraju
Przykład
My present company is reorganizing its customer service department and as a result they’re laying off people who’ve been recently hired. I have learned a lot with this company, especially when it comes to customer service, and I look forward to using my experience in the new position.
What makes you the best candidate for this position?
Rekruter będzie chciał wiedzieć, czy i w jaki sposób przydasz się firmie. Jest to świetna okazja, aby wykazać, że Twoja wiedza i doświadczenie są bardzo dobrze dopasowane do specyfiki stanowiska i oczekiwań pracodawcy. Pomyśl o przykładach z twojej zawodowej lub akademickiej przeszłości, które będą to potwierdzać.
Przykład
In the job description, I see that the top priority is to increase sales revenue. One of my skills is the ability to identify market opportunities. In my previous job, I saw an opportunity to increase our share within a specific segment and through a new marketing campaign I increased our sales by 12% within one year.
Can you tell me about a situation when you dealt successfully with a complaint or difficult customer?
Tego typu pytania nie należą do najłatwiejszych, gdyż trudno je dokładnie przewidzieć. Intencją pytającego jest wykazanie posiadania cech lub umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Chce usłyszeć prawdziwą historię, konkretny przykład, który to udowadnia.
Can you tell me about the accomplishment you are most proud of?
Pytanie jest podobne do powyższego, z tym, że w takim przypadku osoba pytająca będzie oczekiwać poparcia odpowiedzi konkretnymi danymi lub liczbami.
Przykład
I increased sales by 12% in 6 months.
I reduced the delivery time by 1 day within the first year.
I signed on 5 new accounts by the end of the year.
What do you know about our company?
To pytanie ma na celu sprawdzenie, czy rzeczywiście znasz firmę, do której chcesz dołączyć. Podstawowym źródłem wiedzy będą tu oczywiście firmowa witryna oraz branżowe publikacje. Warto znać także podstawowe informacje o konkurencji i strategii marketingowej firmy, jej kulturze korporacyjnej i wartościach. To wszystko pokaże, że poświęciłeś czas na zdobycie tej wiedzy i rzeczywiście zależy Ci na pracy w tej firmie.
What do you think your top strength is?
Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie wymienienie jednej zalety lub cechy charakteru popartej przykładem jej wykorzystania do osiągnięcia określonego rezultatu.
Przykład
I have an eye for detail and I’m good at noticing anomalies with numbers which is useful in tax preparation. In the past that has saved my company’s clients a lot of money.
Do you have any questions for us?
Jest to pytanie zadawane zwykle na koniec rozmowy. Należy skorzystać z tego zaproszenia, w przeciwnym razie twój rozmówca może odnieść wrażenie, że nie jesteś zbytnio zainteresowany oferowaną pracą. Możesz wybrać jedno lub dwa pytania z zestawu zamieszczonego poniżej.
Przykład
Do you have any examples of projects that I would be working on if I were to be offered the job?
What is the typical day for this position / job?
Does the company offer additional training to staff?
What is the next step in the recruitment process?