Prowadzenie prezentacji nie jest łatwym zadaniem nawet w ojczystym języku, a co dopiero w obcym. Dlatego też wiele osób się tego obawia. Niniejszy artykuł ma za zadanie pomóc Ci w zniwelowaniu tej obawy.
Czego najbardziej boją się prezenterzy?
- Słuchacze ich nie zrozumieją
- Użyją niewłaściwego słowa lub co gorsza, zapomną jakiegoś słowa
- Ktoś zada im pytanie, a oni go nie zrozumieją
Na dobrą prezentację w języku angielskim kluczowy wpływ mają dwa etapy: przygotowanie i poprowadzenie. Porady, które zamieszczam poniżej, ułatwią Ci zaplanowanie i pomyślne przejście przez obydwa te etapy.
Zaplanuj szczegóły
Na sukces samej prezentacji mają też wpływ czynniki mniej lub bardziej pośrednio z nią związane. Przygotowanie i uwzględnienie z góry takich szczegółów jak miejsce przeprowadzenia prezentacji i sposób dotarcia na czas, niezbędny sprzęt, materiały, ile czasu potrzeba na jej przeprowadzenie oraz Twój wygląd i ubranie pomogą Ci opanować stres.
Przygotuj się
Poniższe zagadnienia mają kluczowy wpływ na powodzenie prezentacji, tak więc warto o nich pomyśleć odpowiednio wcześnie.
Twoi odbiorcy
Powinieneś zawczasu wiedzieć, kim będę odbiorcy Twojej prezentacji tak, aby móc przekazać odpowiednie informacje, użyć właściwego języka i odpowiedniej oprawy wizualnej. Ważny jest dobór słów i zwrotów (np. mniej lub bardziej technicznych), aby były dopasowane do odbiorców, w przeciwnym razie Twoja prezentacja może okazać się nudna lub zbyt trudna do zrozumienia.
Cel prezentacji
Celem prezentacji może być przekazanie informacji bądź wiedzy, motywacja, sprzedaż lub zachęcenie do określonego podjęcia określonego działania. Jeżeli jasno zdefiniujesz cel swojej prezentacji, łatwiej będzie Ci dopasować jej język i styl.
Struktura
Każda prezentacja powinna składać się się z trzech części: wstępu (wprowadzenia do tematu), części zasadniczej (rozwinięcia tematu) oraz zakończenia (podsumowania). Zastanów się i podziel swoją prezentację tak, by odpowiadała ona powyższemu schematowi. Dzięki temu będzie ona łatwiejsza do przyswojenia przez odbiorców.
Pytania
Dla wielu prezenterów pytania od widowni są najbardziej stresującą częścią prezentacji, zwłaszcza, kiedy prowadzą ją w języku obcym. Czasami Twoi odbiorcy nie będa mieli żadnych pytań, ale zawsze lepiej być przygotowanym. Przejrzyj swoją prezentację i zastanów się, jakie pytania mogą paść. Możesz również przećwiczyć prezentację na znajomych bądź członkach rodziny i poprosić ich o zadanie pytań. Jest możliwe, że Twoja widownia będzie miała te same pytania.
Przygotuj sobie listę możliwych pytań wraz z odpowiedziami. Ćwicz udzielanie odpowiedzi jako część próbnej prezentacji. Pamiętaj, im bardziej będziesz przygotowany, tym lepiej będziesz poradzisz sobie z pytaniami.
Prowadzenie prezentacji
Pamiętaj, aby się ubrać odpowiednio do charakteru prezentacji. Zaplanuj przyjazd odpowiednio wcześnie, aby móc sprawdzić sprzęt, jeszcze raz przejrzeć notatki i zebrać myśli. Na wszelki wypadek przygotuj też sobie szklankę wody.
Przedstaw się
Na początku prezentacji należy się przedstawić, podając imię, nazwisko, stanowisko i nazwę firmy, którą reprezentujesz. Można także podać informacje kontaktowe na wypadek, gdyby ktoś z widowni chciał skontaktować się z Tobą po prezentacji. Po przedstawieniu siebie nie zapomnij o przedstawieniu tematu prezentacji.
Użyteczne zwroty
Hello ladies and gentlemen, thank you for coming.
The topic of today’s presentation is…
Let’s get the ball rolling.
Shall we get started?
Omów główne punkty prezentacji
Na początku prezentacji przedstaw główne punkty i tematy, które zamierzasz w niej omówić. Wprowadzenie powinno być interesujące i zachęcające do obejrzenia całości. Tą część prezentacji dobrze nauczyć się na pamięć, aby się nie pogubić nawet w sytuacji, gdy jesteś trochę zdenerwowany.
Użyteczne zwroty
I’d like to give you a brief outline of my presentation.
Here is the agenda for the meeting…
My presentation consists of the following parts…
The presentation is divided into four main sections.
Zachęć do zadawania pytań
Sesja pytań i odpowiedzi ma zwykle miejsce pod koniec prezentacji, żebyś mógł spokojnie ją poprowadzić. Jeżeli chciałbyś otrzymywać pytania również w czasie trwania prezentacji, poinformuj o tym swoją widownię.
Użyteczne zwroty
There will be a Q&A session after the presentation.
Please feel free to interrupt me if you have any questions.
I will be happy to answer your questions at any time during the presentation.
Zaznacz początek nowego punktu prezentacji
Poinformuj słuchaczy, kiedy następuje przejście do następnej części prezentacji.
Użyteczne zwroty
I’d like to move on to another part of the presentation.
Now I’d like to look at…
This leads me to the next point.
Zaczaruj widownię
Jeżeli nie będziesz podekscytowany swoją prezentacją, Twoja widownia również nie będzie. Podczas prezentacji przekaż swój entuzjazm odbiorcom. Używaj słów i zwrotów, które przykują ich uwagę i ożywią przekaz.
Użyteczne zwroty
The product I present is extraordinary.
It’s a really cool device.
This video is awesome.
This is an outstanding example.
Pokaż, nie opowiadaj
Jeżeli potrzebujesz zaprezentować liczby lub analizę danych, zrób to za pomocą grafiki. Możesz użyć wykresu lub tabeli, aby dane były bardziej czytelne i łatwiejsze do zrozumienia. Pamiętaj, że wykresy kołowe nadają się do przedstawienia proporcji, liniowe do trendów, a słupkowe do porównania wielkości.
Użyteczne zwroty
Here are some facts and figures.
The pie chart is divided into several parts.
The numbers here have increased or gone up.
The numbers change and go down (decrease).
The numbers have remained stable.
Mów, nie czytaj
Odczytywanie tekstu z kartki czy z ekranu nie jest dobrym pomysłem. Dla odbiorców taka prezentacja będzie nudna, a co więcej, pokaże im, że nie przygotowałeś się dobrze. Oczywiście możesz wspomóc swoją pamięć konspektem z głównymi punktami do omówienia. Ale mów do swojej widowni, patrz na nią, poruszaj się, zachowuj się naturalnie.
Pamiętaj też, że nie musisz mówić szybko. Możesz zwolnić, robić pauzy, zastanowić się przez chwilę nad doborem słów. Z czasem nabędziesz praktyki i stanie się to naturalne. A Twoją naturalność doceni z kolei Twoja widownia.
Podsumuj prezentację
Pod koniec prezentacji zrób krótkie podsumowanie je głównych punktów i założeń. Nie zapomnij też podziękować odbiorcom za wzięcie w niej udziału.
Użyteczne zwroty
Here are some facts and figures.
Let’s summarize briefly what we’ve looked at.
In conclusion…
I’d like to recap.
I’d like to sum up the main points.