Czy znajomość angielskiego ogranicza Cię w pracy? Czy chciałbyś ją poprawić i porozumiewać się lepiej? To może być łatwiejsze niż Ci się wydaje. W tym artykule przedstawię Ci 14 skutecznych sposobów, które nadają się do codziennego stosowania.
Angielski w pracy
Co to jest Business English? Jest to ogólne określenie na język angielski używany w szeroko pojętym kontekście biznesowym. Jednakże, w zależności od branży, różni się on w zakresie używanego słownictwa i zwrotów. I tak, analityk finansowy będzie potrzebował angielskiego do codziennej komunikacji w firmie, a na dodatek musi znać specyficzną terminologię odnoszącą się do międzynarodowych rynków, obrotu akcjami, analizy finansowej itp. Język angielski używany w danej niszy biznesowej określany jest mianem English for Specific Purposes (ESP).
Stwórz strategię
Jeżeli chcesz poprawić znajomość angielskiego do celów zawodowych, zacznij od sporządzenia listy sytuacji, w których go najczęściej używasz. Czy potrzebujesz typowego Business English, czy też może bardziej ESP? W większości przypadków odpowiedź będzie najprawdopodobniej brzmieć: każdego po trochu. Spróbuj jednak sporządzić tak szczegółową listę, jak to tylko możliwe, bo pomoże Ci ona w identyfikacji obszarów do poprawy.
Wyznacz czas
Doba ma tylko 24 godziny, a praca i rodzina pochłaniają większość naszego czasu. Jeżeli nie zarezerwujesz sobie czasu na naukę, będzie Ci trudno go wygospodarować w nawale innych zajęć. Może to być np. 15 min rano na obejrzenie wiadomości biznesowych po angielsku, 10 min w południe na powtórki słownictwa i 30 min podczas dojazdu do pracy na słuchanie podcastu na interesujący cię temat.
Porada
Czas, wysiłek i pieniądze zainwestowane w naukę Business English przyniosą z czasem zwrot w postaci większej swobody w komunikacji. Musisz jednak zachować konsekwencję w nauce (brak przerw!) i skoncentrować się na codziennym, systematycznym przyroście wiedzy. Dzięki takiej metodzie pewnego dnia odkryjesz, że Twój angielski znacznie się poprawił!
Czytanie
Częste czytanie po angielsku ułatwia poznanie zasad gramatycznych i poszerza bierną i czynną znajomość słownictwa. Jeżeli regularnie czytasz teksty z określonej dziedziny, po niedługim czasie lepiej poznasz słowa, zwroty i typowe konstrukcje z nią związane. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w znalezieniu i lepszym wykorzystaniu tekstów pisanych.
Witryny internetowe
Kluczowe znaczenie ma wybór witryn, które zawierają interesujące materiały z Twojej specjalności. Możesz poszukać witryn związanych z Twoją specjalnością lub zawodem, firmami, o których chciałbyś się dowiedzieć więcej lub ludźmi biznesu, którzy są dla Ciebie wzorem. Nie ograniczaj się do samych artykułów, zajrzyj także do komentarzy i powiązanych mediów społecznościowych. Zapisz nowe słowa i zwroty. Zapewne zauważysz, że wiele współczesnej terminologii w języku polskim zostało “zapożyczonej” z angielskiego. Upewnij się jednak, że znaczenie jest na pewno takie same i zwróć uwagę na różnice w wymowie.
Porada
Załóż i prowadź swój osobisty słownik do zapisywania nowo poznanych słów i zwrotów. Zawsze zapisuj również przykłady ich użycia w zdaniu, aby zrozumieć kontekst. Możesz do tego celu wykorzystać jedną z aplikacji na smartfon (np. Quizlet), która umożliwia wygodny dostęp do nich w każdym miejscu i automatyczne tworzenie testów z ich znajomości.
Specjalistyczna literatura
To może nie zawsze być najbardziej wciągającą lekturą, ale czytanie specjalistycznej bądź technicznej dokumentacji, książek, instrukcji obsługi, podręczników, zbiorów przepisów itp. jest dobrą metodą na zaznajomienie się z zawodowym słownictwem w Twojej dziedzinie.
Idiomy biznesowe
Warto podjąć wysiłek i nauczyć się idiomów związanych z daną specjalnością lub zawodem, jako iż często używane są one przez native speakerów. Idiomy mogą spowodować, że Twój angielski będzie brzmiał bardziej naturalnie. Jednakże mogą być one także źródłem zakłopotania, jeżeli zostaną użyte nieprawidłowo bądź w nieodpowiednim kontekście.
Pisanie
Teksty pisane stanowią podstawę komunikacji w świecie biznesu i poprawne pisanie w języku angielskim jest niezbędną umiejętnością na przeważającej większości stanowisk w międzynarodowych firmach. Błędy w formalnej korespondencji, tekstach wygłaszanych publicznie oraz materiałach promocyjnych mogą być źródłem pomyłek i zakłopotania.
Autokorekta
Zawsze sprawdzaj swoje teksty 2-3 razy w celu wyeliminowania błędów ortograficznych i gramatycznych. Używaj programów z automatyczną korektą pisowni i gramatyki (np. Grammarly), pamiętaj jednak, że nie są one w stanie wyłapać wszystkich błędów (a zwłaszcza błędów składniowych). Przy pisaniu korzystaj również ze słownika w celu weryfikacji znaczeń słów. Czasami bowiem zdarza się, że słowo po angielsku wygląda podobnie do polskiego, a oznacza co innego (tzw. fałszywi przyjaciele).
Komunikacja mailowa
Jeżeli otrzymujesz maile od native speakerów, warto notować sobie występujące w nich zwroty, które mógłbyś używać w swoich mailach. Stwórz sobie plik na komputerze w tymi zwrotami, by mieć do nich łatwy dostęp. Możesz także poszukać w internecie przykładów maili na różne okazje wpisując w Google “business email templates”.
Dołącz do forum dyskusyjnego
Są duże szanse, że w Twojej dziedzinie istnieją w internecie jakieś fora dyskusyjne lub grupy na Facebooku w języku angielskim. Spróbuj wpisać w Google “[twoja specjalność] online forum”. Zapisz się na nie i poszukaj interesujących cię wątków. Możesz też pomóc innym dzieląc się swoją specjalistyczną wiedzą.
Porada
Wpisy i komentarze na forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych wykorzystują współczesne słownictwo i wyrażenia w Twojej specjalności. Aby trzymać rękę na pulsie, staraj się korzystać z tych źródeł regularnie.
Rozumienie ze słuchu
Sprawne posługiwanie się językiem angielskim nie może obyć się bez zrozumienia mowy. Wideo jest dobrym sposobem na rozwijanie tej umiejętności, gdyż obraz pozwala na łatwą identyfikację kontekstu. Z kolei słuchanie nagrań pozwala na efektywne wykorzystanie wolnego czasu do nauki, np. podczas prowadzenia samochodu.
Filmy i seriale
Seriale, filmy dokumentalne i fabularne związane z Twoją profesją można łatwo znaleźć zarówno w anglojęzycznych kanałach telewizji kablowej, jak i w internecie. Na przykład, jeżeli jesteś prawnikiem, możesz obejrzeć seriale takie jak Silk czy Suits. Przedstawicielom zawodów medycznych i pokrewnych można z kolei polecić Chicago Hope, ER i podobne. Jeżeli to możliwe, włącz napisy w języku angielskim, ale nie korzystaj z napisów po polsku. Częste oglądanie filmów po angielsku jest jednym z lepszych sposobów na naukę nowego słownictwa i poprawę rozumienia ze słuchu.
Wideo
Jeżeli nie masz czasu na oglądanie całych filmów i seriali, YouTube jest prawdziwą kopalnią filmów wideo z różnych dziedzin. Skorzystaj z wyszukiwarki wbudowanej w serwis, aby znaleźć filmy z interesującej Cię dziedziny. Dobrym źródłem filmów o szeroko pojętej tematyce biznesowej jest kanał TED.
Podcasty
Wg znawców mediów internetowych, podcasty to nowe blogi i ich popularność rośnie w szybkim tempie. Na ich plus można także zaliczyć fakt, iż nie wymagają angażowania wzroku i można ich słuchać np. podczas dojazdów do pracy. Dzięki temu czas, który inaczej by przepadł, możesz wykorzystać na poprawę znajomości angielskiego. Podcasty można znaleźć w aplikacjach na smartfony (np. Podcasty Google, Apple Podcasts, Spotify itp.) oraz na komputer. Każda z nich posiada wyszukiwarkę, dzięki której możesz odnaleźć podcasty z interesującej Cię dziedziny.
Mówienie
Do poprawy czynnej znajomości angielskiego powinieneś wykorzystać każdą okazję do rozmowy. Nic nie zastąpi bowiem bezpośredniego kontaktu z native speakerem. Mieszkając w Polsce może to być czasami trudne, ale spróbuj skorzystać z poniższych rad.
Rozmówca w firmie
Jeżeli pracujesz w większej firmie, istnieje szansa, że są tam także native speakerzy lub inne osoby, które chciałyby poprawić swoją znajomość angielskiego. Spróbuj więc zorganizować sobie spotkania konwersacyjne. Elementem tych spotkań może być np. omawianie wydarzeń i trendów rozwojowych w waszej specjalności, przeczytanych artykułów, dzielenie się notatkami itp. Tego typu spotkania, dzięki interakcji z inną osobą, czynią naukę dużo przyjemniejszą.
Rozmówca z innego kraju
Czy używasz angielskiego do komunikacji ze współpracownikami z innych krajów? Możesz z nimi umówić się na rozmowy online w języku angielskim. W ten sposób będziesz poprawiał swoją znajomość języka oraz budował bliższe relacje z osobami z Twojego kręgu zawodowego.
Obcokrajowcy
W większości dużych miast w Polsce mieszka wielu obcokrajowców (tzw. expatów) pracujących w lokalnych oddziałach międzynarodowych firm. Na ogół są to native speakerzy lub osoby mówiące dobrze po angielsku. Jedyne co musisz zrobić, to ich znaleźć. Często łączą się oni w grupy, które spotykają się co jakiś czas, organizują różne imprezy, wycieczki itp. Dowiedz się, czy można do nich dołączyć i w ten sposób znajdziesz okazję do komunikowania się po angielsku. I tak np. we Wrocławiu działa klub International Friends of Wrocław, który w swoje szeregi przyjmuje również Polaków.
Bądź wytrwały!
Stare przysłowie mówi “Nie od razu Kraków zbudowano” i ma ono zastosowanie również do nauki języków. Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest bowiem wytrwałość. Dla 99% uczących się osiągnięcie płynności w posługiwaniu się angielskim wymaga systematycznej nauki przez pewien czas.
Porada
Wszyscy mamy za mało czasu! Nie używaj tego argumentu, by usprawiedliwić brak postępów w nauce. Zainwestowany czas i wysiłek zwróci się na pewno w postaci lepszego zrozumienia i bardziej płynnego mówienia po angielsku. Ludzie sukcesu nie szukają wymówek – po prostu robią to, co niezbędne do osiągnięcia sukcesu!