Tworzenie kursów online w PowerPoint

Wielu użytkowników komputerów zna program PowerPoint, który wchodzi w skład popularnego pakietu biurowego Microsoft Office. Służy on najczęściej do tworzenia różnego rodzaju prezentacji, które później można wyświetlać w postaci slajdów. Jednak nie wszyscy wiedzą, iż za pomocą tego programu można również tworzyć animowane filmy. Mogą one znaleźć zastosowanie jako materiał wideo w kursach online, w miejsce często nadużywanej „gadającej głowy.

Animacje i przejścia

Zaznaczając w programie dowolny obiekt (obraz lub tekst) możemy go animować na wiele sposobów. Animacje obejmują wprowadzenie obiektu na slajd, jego poruszanie się po slajdzie i sposób wyjścia poza jego obręb.

Jednym z ciekawszych efektów jest morph, dzięki któremu można zmieniać właściwości obiektu na poszczególnych slajdach, takie jak rozmiar, kolor i położenie. Umożliwia to tworzenie dość zaawansowanych animacji, a także poruszanie obiektów, do którego nie musimy już używać wyłącznie ścieżek ruchu. Choć z wyglądu przypomina animację, morph jest umieszczony na zakładce Przejścia. Jego zasada działania jest prosta: umieszczamy obiekty na jednym slajdzie, duplikujemy go, a następnie modyfikujemy właściwości obiektów na nowym slajdzie. Efekt morph spowoduje płynne przejście pomiędzy obiektami widocznymi na slajdzie pierwszym i drugim. I to w zasadzie cała teoria, jednakże przy odrobinie wyobraźni można osiągnąć całkiem niezwykłe rezultaty.

Prezentacje

Po stworzeniu slajdów i zaprojektowaniu animacji oraz przejść można przystąpić do nagrywania. PowerPoint posiada do tego celu specjalny interfejs, który umożliwia nie tylko nagrywanie tego, co dzieje się na ekranie, ale także dodanie komentarza prezentera. Można również wstawić obraz z kamery laptopa w rogu ekranu. Podczas nagrywania dostępne są także narzędzia do zaznaczania, podkreślania i pisania po prezentacji na żywo, które także są nagrywane. Po zakończeniu nagrania PowerPoint umożliwia eksport filmu w zadanej rozdzielczości do formatu mp4.

PowerPoint kurs online

Wyżej opisane możliwości oznaczają, że PowerPoint może w wielu przypadkach być kompletnym narzędziem do tworzenia kursów online, które większość twórców najprawdopodobniej posiada w swoim zestawie oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *