Publikujemy kurs online: platforma edukacyjna

Kursy online na witrynie internetowej najczęściej obsługiwane są za pomocą platformy edukacyjnej typu LMS (Learning Management System). Jest to system do tworzenia i zarządzania modułami i lekcjami oraz do administracji użytkownikami, którzy zapisali się na kurs. Może także służyć do poszerzenia treści szkoleniowych o quizy, testy i egzaminy. Posiada on również funkcje komunikacyjne i społecznościowe służące do rozszerzenia nauki zdalnej o elementy typowe dla szkoleń tradycyjnych. W niniejszym wpisie omówię niektóre z nich.

Kurs online LMS

Klasyfikacja

Platformy edukacyjne można podzielić ze względu na ich przeznaczenie (korporacyjne, akademickie oraz dla osób/firm prowadzących płatne szkolenia) oraz sposób funkcjonowania (autonomiczne oraz jako rozszerzenia do systemów służących do tworzenia serwisów internetowych, takich jak WordPress). Niektóre LMS- mogą z powodzeniem spełniać więcej niż jedną rolę, np. LearnDash na bazie WordPressa może być stosowany zarówno jako wewnętrzny system w korporacji, jak i służyć do sprzedaży kursów. Platformy edukacyjne można też podzielić na indywidualne (służące tylko jednej firmie lub instytucji) i hostingowe, gdzie za opłatą (np. uzależnioną od liczby kursantów) możemy umieszczać własne kursy.

Funkcje LMS-ów

  • Śledzenie postępu użytkowników: jako administrator LMS-a masz dostęp do zaawansowanych statystyk korzystania z kursu przez jego uczestników. Możesz widzieć, kto i kiedy przerobił jakie lekcje, jakie wyniki uzyskał w testach, jakie materiały dodatkowe pobierał itd.
  • Możliwość zaznaczania przerobionych lekcji: użytkownicy mogą zaznaczyć przerobione lekcje i widzieć procentowy pasek postępu kursu. W ten sposób mogą łatwo zobaczyć, na jakim etapie kursu są w danej chwili.
  • Content dripping: udostępnianie materiałów z opóźnieniem czasowym lub w zależności od przerobienia poprzednich lekcji. Można tak ustawić lekcje, by były dostępne dopiero w określonym dniu, po zaliczeniu wcześniejszego materiału lub po pomyślnym zdaniu testu.
  • Przeprowadzanie testów: LMS umożliwia nie tylko tworzenie różnego rodzaju testów, ale też ustawienie ich dostępności na konkretny dzień i godzinę oraz ograniczenie czasu trwania testu. System może też zapisywać wyniki testów dla każdego uczestnika kursu. Dzięki temu LMS może być wykorzystywany do przeprowadzania oficjalnie uznawanych egzaminów.
  • Tworzenie certyfikatów: po przejściu całego kursu i ew. zaliczeniu wszystkich testów użytkownik może automatycznie otrzymywać imienny certyfikat ukończenia kursu.
  • Podział uczestników kursu na grupy: w ramach kursu administrator może dzielić użytkowników na grupy, np. w celu wspólnego wykonywania określonych zadań lub projektów.
  • Prywatne pokoje i grupy dyskusyjne: niektóre LMS-y umożliwiają tworzenie wirtualnych pokojów do prywatnych dyskusji oraz forów dyskusyjnych. Ułatwia to komunikację między uczestnikami kursu, a wymiana informacji i dyskusje w grupach sprzyjają efektywności nauczania.

Jak widać z powyższego opisu, platformy szkoleniowe LMS umożliwiają efektywną naukę online poprzez wprowadzenie mechanizmów weryfikacji przyswojonej wiedzy, jak i nauki grupowej. Mam nadzieję, że ten wpis ułatwi Ci podjęcie decyzji w kwestii czy i jakiej platformy potrzebujesz dla swojego kursu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *