Platforma edukacyjna: hosting vs WordPress

W poprzednim wpisie omówiłem platformy hostingowe typu marketplace. Obecnie chciałbym się przyjrzeć bliżej platformom hostingowym nie posiadającym tej oferty i wtyczkom LMS do WordPressa.

Platforma hostingowa

Wykupienie hostingu dla własnego kursu umożliwiają serwisy takie jak WebToLearn. Hosting z reguły obejmuje stworzenie szkolenia z podziałem lekcje, dodanie materiałów audio, wideo oraz PDF, udostępnianie lekcji z opóźnieniem czasowym, integracje z systemem PayPal i polskimi systemami płatności (typu PayU, DotPay itp.), sprzedaż kursu w systemie abonamentowym, dostęp do danych użytkowników, wystawianie faktur oraz integrację z systemami do email marketingu. Ww. funkcje wspierane są przez kreatory, tak więc stworzenie własnego szkolenia na tego typu platformie jest stosunkowo łatwe.

W przeciwieństwie do platform typu marketplace, twórca kursu ma dostęp do danych swoich użytkowników i może je wykorzystać do przeprowadzania własnych działań marketingowych, zarówno korzystając z narzędzi udostępnianych przez platformę, jak i poza nią.

Mój kurs

Za umieszczenie swojego kursu na platformie należy zapłacić, podobnie jak w przypadku hostingu WordPressa. Inaczej niż w przypadku platformy marketplace tutaj twórca, a nie platforma, jest podmiotem pobierającym opłatę za kurs.

Własna platforma

Alternatywą dla hostingu LMS jest własna platforma. Mając lub planując witrynę internetową najłatwiej jest stworzyć taką platformę jako rozszerzenie systemu WordPress. Najbardziej znane  wtyczki LMS to LearnPress, LearnDash i LifterLMS. Wszystkie one oferują podstawowe funkcjonalności LMS omówione w jednym z poprzednich moich wpisów, jak i te dostępne na platformach hostingowych. Najbardziej zaawansowana z nich to LearnDash, która została wybrana „najbardziej zaufaną platformą edukacyjną” przez firmy i organizacje z listy Fortune 500, jak również jak dotąd była jedyną wtyczką LMS do systemu WordPress nominowaną do nagrody The Best of Elearning! przez Elearning! Magazine. Spośród innych LMS-ów wyrożnia się m. in. łatwym tworzeniem modułów lekcyjnych i testów metodą „przeciągnij i upuść”, możliwością ich wielokrotnego wykorzystania w różnych kursach i szkoleniach, jak i możliwością tworzenia banków pytań do wykorzystywania w różnych testach.

Tak więc przed wyborem konkretnej wtyczki należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i sprawdzić, jaki model będzie dla nas korzystniejszy. W następnym i ostatnim wpisie z serii LMS porównam obydwa rozwiązania pod kątem wad i zalet oraz przedstawię kryteria wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *