LMS: platforma hostingowa vs WordPress

W poprzednim wpisie omówiłem platformy hostingowe typu marketplace. Obecnie chciałbym się przyjrzeć bliżej platformom hostingowym nie posiadającym tej oferty i wtyczkom LMS do WordPressa.

Hosting LMS

Wykupienie hostingu dla własnego kursu umożliwiają serwisy takie jak WebToLearn. Hosting z reguły obejmuje stworzenie szkolenia z podziałem lekcje, dodanie materiałów audio, wideo oraz PDF, udostępnianie lekcji z opóźnieniem czasowym, integracje z systemem PayPal i polskimi systemami płatności (typu PayU, DotPay itp.), sprzedaż kursu w systemie abonamentowym, dostęp do danych użytkowników, wystawianie faktur oraz integrację z systemami do email marketingu. Ww. funkcje wspierane są przez kreatory, tak więc stworzenie własnego szkolenia na tego typu platformie jest stosunkowo łatwe.

Podobne funkcje oferuje serwis WP Idea, aczkolwiek jego zasada działania jest inna. Otóż do skorzystania z usług WP Idea musisz posiadać własny serwis internetowy z wykupionym hostingiem i domeną oraz zainstalowanym WordPressem. Na tej domenie (ew. subdomenie Twojej istniejącej witryny internetowej) WP Idea instaluje własne rozszerzenie, który dodaje funkcjonalność LMS. W rezultacie jest to więc to samo, co własna platforma LMS opisana niżej, tyle że z płatną instalacją, konfiguracją i wsparciem użytkownika.

W przeciwieństwie do platform typu marketplace, twórca kursu ma dostęp do danych swoich użytkowników i może je wykorzystać do przeprowadzania własnych działań marketingowych, zarówno korzystając z narzędzi udostępnianych przez platformę, jak i poza nią.

Mój kurs

Za umieszczenie swojego kursu na platformie należy zapłacić, podobnie jak w przypadku hostingu WordPressa (za wyjątkiem WP Idea, gdzie płacimy za instalację i wsparcie). Inaczej niż w przypadku platformy marketplace tutaj twórca, a nie platforma, jest podmiotem pobierającym opłatę za kurs.

Własna platforma LMS

Alternatywą dla hostingu LMS jest własna platforma. Mając lub planując witrynę internetową najłatwiej jest stworzyć taką platformę jako rozszerzenie systemu WordPress. Najbardziej znane i polecane wtyczki LMS to LearnPress, LearnDash i LifterLMS. Wszystkie one oferują funkcjonalności LMS omówione w jednym z poprzednich moich wpisów, jak i te dostępne na platformach hostingowych. Wszystkie posiadają też polską wersję językową.

Konkurencja powoduje, iż różnice pomiędzy poszczególnymi wtyczkami coraz bardziej się zacierają i sprowadzają się głównie do ceny za poszczególne funkcjonalności. Generalnie można powiedzieć, że istnieją dwa modele: wtyczka LMS z podstawowymi funkcjonalnościami za darmo, a płaci się za dodatkowe (LearnPress, LifterLMS) oraz płatna wtyczka LMS z zawartymi w cenie wszystkimi funkcjonalnościami (LearnDash). I tak na przykład na dzień dzisiejszy ceny za możliwość podpięcia polskich bramek płatności i sprzedaż kursów kształtują się następująco: LearnPress 39 USD, LifterLMS 99 USD, LearnDash 189 USD z kompletem funkcjonalności. Jednakże niektóre z nich w dwóch pierwszych wtyczkach są dostępne w bezpłatnej wersji.

Tak więc przed wyborem konkretnej wtyczki należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i sprawdzić, jaki model będzie dla nas korzystniejszy. W następnym i ostatnim wpisie z serii LMS porównam obydwa rozwiązania pod kątem wad i zalet oraz przedstawię kryteria wyboru.

2 myśli na temat “LMS: platforma hostingowa vs WordPress

  1. Justyna Odpowiedz

    WP Idea to nie to samo, co własna platforma LMS. Różnica jest kolosalna i to własnie o ten support, który konfiguruje i instaluje wszystko, a w razie kłopotów pomaga się rozchodzi. Bo projektując platformę samemu o posypanie się któregoś z elementów bardzo łatwo i co wtedy? Jak już kurs odpalony, a kursanci nie mają nagle do niego dostępu. Poza tym WP Idea ma wiele funkcji przydatnych przy tworzeniu kursu i integracje z wieloma systemami (płatności, fakturującymi, mailingowymi) co znacznie ułatwia i automatyzuje sprzedaż. Jednym słowem dostajesz gotową platformę, którą musisz uzupełnić treścią (dodać lekcje, moduły itp.) i możesz zaczynać sprzedaż kursu 🙂

  2. Arek Łuczyk Autor wpisuOdpowiedz

    No przecież napisałem, że wsparcie jest oferowane 🙂 O dodatkowych funkcjach również napisałem. Co nie zmienia faktu, że producenci wtyczek LMS do WordPressa także oferują jedno i drugie (np. przez integrację z WooCommerce).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *