Kto może korzystać z Google Classroom?

W ostatnich dniach dostajemy wiele pytań na temat wykorzystania Google Classroom do nauczania online w szkołach. W związku z tym postanowiłem opisać, kto i na jakich zasadach może korzystać z tej platformy edukacyjnej. Krótko zostanie omówione również konto G Suite dla Szkół i Uczelni.

Szkoły publiczne

Przy pierwszej próbie utworzenia zajęć Google wyświetli nam pytanie, czy chcemy korzystać z Classroom w szkole z uczniami. W tym przypadku Google zaleca, by najpierw utworzyć bezpłatne konto G Suite dla Szkół i Uczelni. Jednakże należy mieć na uwadze, że jedynie szkoły publiczne (podstawowe, średnie i wyższe uczelnie) mogą ubiegać się o takie konto. Więcej informacji o kryteriach kwalifikacji oraz dokładny wykaz uprawnionych szkół znajduje się pod tym adresem.

G Suite dla Szkół i Uczelni

W procesie tworzenia konta wymagane jest podanie domeny, pod którą znajduje się witryna internetowa szkoły. Tak więc szkoła musi posiadać własną witrynę. Jeżeli ten warunek nie jest spełniony, w procesie zakładania konta możliwa jest rejestracja nowej domeny (czyli adresu internetowego). Dla istniejącej domeny należy odpowiednio skonfigurować rekordy MX oraz utworzyć adres mailowy administratora konta G Suite. Z tych powodów najlepiej, jeżeli założeniem konta zajmie się szkolny informatyk. Można to także zlecić nam wypełniając formularz kontaktowy. Google ma 14 dni na weryfikację podanych danych i decyzję o założeniu konta.

Pozostałe podmioty edukacyjne

A co z pozostałymi podmiotami edukacyjnymi? Dla nich mam dobrą wiadomość: Google już od ponad roku umożliwia korzystanie z Classroom na podstawie osobistego, bezpłatnego konta Google. Tak więc wszelkie inne podmioty prowadzące działalność edukacyjną, takie jak szkoły niepubliczne, językowe, ośrodki szkoleniowe, firmy i trenerzy prowadzący szkolenia mogą używać platformy edukacyjnej po założeniu bezpłatnego konta Google. Każdy uczeń musi również posiadać konto Google. Dla wyjaśnienia, konto pocztowe Gmail jest częścią konta Google, tak więc posiadacz Gmaila nie musi go już zakładać.

Korzystanie z Google Classroom powiązanego z bezpłatnym kontem w praktyce nie różni się niczym od tego skojarzonego z G Suite dla Szkół i Uczelni. Ma jednak one pewne ograniczenia w stosunku do tej ostatniej wersji (np. maksymalna liczba uczniów wynosi 250). Dokładne różnice można znaleźć pod tym adresem.

Ochrona danych osobowych

Konto G Suite dla Szkół i Uczelni zawiera klauzulę RODO zgodną z polskim prawodawstwem, która obejmuje korzystanie z Classroom. Pozostałe podmioty edukacyjne powinny we własnym zakresie rozszerzyć swoją politykę ochrony danych osobowych o wykorzystanie platformy edukacyjnej. Warto mieć tu na uwadze, że jedynymi danymi, jakie są dostępne na platformie to imiona i nazwiska uczniów. Chociaż system umożliwia komunikację pomiędzy nauczycielem i uczniami, jednak nie udostępnia ich adresów email. Komunikacja między uczniami możliwa jest jedynie za pomocą dostępnego dla wszystkich uczniów forum dyskusyjnego przypisanego do zajęć (które nauczyciel może wyłączyć).

3 myśli na “Kto może korzystać z Google Classroom?”

  1. Tak więc wszelkie inne podmioty prowadzące działalność edukacyjną, takie jak szkoły niepubliczne, językowe, ośrodki szkoleniowe, firmy i trenerzy prowadzący szkolenia mogą używać platformy edukacyjnej po założeniu bezpłatnego konta Google.

    Interesuje mnie ten fragment. Gdzie znajdę informację potwierdzającą możliwość korzystania z Google Classroom przez szkołę niepubliczną czy językową w obliczu pandemii…Niestety sam Google nie pomaga, zakładając kurs na Classroom muszę potwierdzić iż, nie korzystam z Classroom w szkole …. i jak to rozumieć. W tej chwili nie korzystam w szkole, ale z uczniami zdalnie… Potrzebuję jakiejś podstawy, może ktoś pomoże..

  2. Informacja w okienku przy zakładaniu zajęć jest niejasna. W naszym rozumieniu dotyczy ona szkół publicznych, które powinny najpierw założyć konto G Suite dla Szkół i Uczelni. Szkoły prywatne nie mogą założyć tego konta. Ale z drugiej strony Google od jakiegoś czasu umożliwia korzystanie z platformy na osobistych kontach (wcześniej nie było to możliwe). A jeżeli tak, to jest to jak najbardziej prawomocne korzystanie z odrobinę okrojonej funkcjonalnie platformy.

  3. Szkoły prywatne również mogą założyć G-Suite dla szkół, tylko procedura jest nieco bardziej wymagająca. To oznacza, że szkoła musi udowodnić, że posiada uprawnienia do prowadzenia edukacji na terenie RP. Innymi słowy musi to być szkoła z uprawnieniami szkoły publicznej a od 2019 takie szkoły określa się po prostu szkołą niepubliczną. Rejestrowałem G-Suite dla dwóch takich szkół i się udało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *