Google Meet dla nauczyciela

Google Meet jest usługą wideokonferencji umożliwiającą prowadzenie lekcji online na żywo. W przeciwieństwie do popularnego serwisu Zoom działa w przeglądarce internetowej i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Jest częścią pakietu G Suite dla Szkół i Uczelni, choć od niedawna firma umożliwia również korzystanie z programu posiadaczom kont osobistych Google (czyli wszystkim posiadającym adres mailowy w domenie gmail.com). Do 30 września 2020 r. dla posiadaczy tych kont zniesiono także limit 60 minut na jedno spotkanie.

Dodatkowe funkcje Google Meet

Google Meet jest łatwy w użyciu, jednakże w porównaniu do konkurencyjnego Zooma w podstawowej wersji nie posiada niektórych funkcji, które ułatwiają prowadzenie spotkań i lekcji online. Użytkownicy Google Chrome mogą jednak dodać nowe funkcje poprzez instalację bezpłatnych rozszerzeń do tej przeglądarki. Niżej omówionych zostało kilka z nich. Aby zainstalować rozszerzenie, należy udać się na stronę Chrome Web Store i w polu Szukaj w sklepie wpisać nazwę poszukiwanego rozszerzenia.  Po jego odnalezieniu trzeba kliknąć przycisk Dodaj do Chrome.

Chrome Web Store

Grid View

Rozszerzenie oferuje podgląd wszystkich uczestników spotkania w trybie sąsiadującym (zwanym również widokiem szachownicy). Meet od jakiegoś czasu ma wbudowaną opcję takiego widoku, ale tylko do 16 uczestników. Jeżeli potrzebujemy tego typu podgląd dla większej liczby rozmówców, można skorzystać z tego dodatku. Grid View instaluje się w prawym górnym rogu okna Google Meet i tam też można ten widok włączyć i skonfigurować.

Google Mee Grid View

Nod

Dodatek ten umożliwia komunikację wizualną przez uczniów. Mogą oni wykorzystywać różne emoji do przekazywania swoich reakcji. To bez wątpienia przyczynia się do ich większego zaangażowania w spotkanie lub lekcję online. Dla nauczyciela szczególnie cenna może okazać się możliwość wirtualnego podnoszenia ręki, np. w celu zasygnalizowania, że uczestnik chciałby zabrać głos. W przeciwieństwie do poprzedniego rozszerzenia to musi być zainstalowane nie tylko w przeglądarce prowadzącego spotkanie, lecz także uczniów lub uczestników spotkania.

Google Meet Nod

Meet Attendance

Dodatek ten pozwala automatyczne sprawdzić obecność na lekcji online i odnotować ją w powiązanym Arkuszu Google. Wymaga on instalacji jedynie na komputerze nauczyciela. Po zainstalowaniu należy kliknąć na ikonę z plusem po lewej stronie, co utworzy powiązany z sesją Google Meet arkusz kalkulacyjny. Kliknięcie na ikonę z symbolem V spowoduje zapisanie wszystkich uczestników spotkania do tego arkusza. Sprawdzanie obecności może być dokonywanie wielokrotnie podczas spotkania online i za każdym razem rezultat będzie zapisywany oddzielnie.

Google Meet Attendance

Google Meet Breakout Rooms

Rozszerzenie Google Meet Breakout Rooms umożliwia tworzenie niezależnych pokoi dyskusyjnych. Funkcjonalność ta była dotąd dostępna jedynie w serwisie Zoom, ale od września 2020 r. użytkownicy przeglądarki Chrome, którzy zainstalują to rozszerzenie, mogą również z niej korzystać. Jak wszystkie pozostałe omówione wyżej rozszerzenia, jest ono dostępne całkowicie bezpłatnie i działa również na Google Classroom uruchomionym z prywatnego konta Gmail.

Google Meet Breakout Rooms

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *