Dokumenty Google – 8 zalet

Pakiet biurowy Google zyskuje w ostatnich czasach coraz większą popularność. Powstał jako alternatywa dla MS Office (obecnie Office 365) i od początku postawił na współpracę w internecie. Składa się z edytora tekstu Dokumenty Google (choć również cały pakiet bywa określany tą nazwą), arkusza kalkulacyjnego Arkusze Google oraz programu Prezentacje Google. Google nieustannie rozwija swoje produkty i dodaje do nich nowe funkcje i możliwości.

Dostępność

Każdy, kto posiada adres mailowy Gmail ma jednocześnie konto Google, a więc dostęp do pakietu biurowego Google. A jeżeli nie posiadasz jeszcze konta Google, możesz je bezpłatnie założyć! Co więcej, można je powiązać z dowolnym adresem email, więc nie musisz zakładać nowego konta pocztowego, jeżeli tego nie chcesz.

Konto Google

Łatwość użytkowania

Do korzystania z pakietu nie jest potrzebna instalacja żadnego oprogramowania. Wystarczy do tego komputer oraz przeglądarka internetowa (najlepiej Google Chrome). Z pakietu można również korzystać na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android instalując bezpłatne aplikacje. To powoduje, że praca z dokumentami jest możliwa praktycznie wszędzie, gdzie mamy dostęp do internetu. W porównaniu do Office’a interfejs programów został uproszczony, dzięki czemu nawet początkujący użytkownicy nie powinni mieć z nimi kłopotu.

Własny dysk w chmurze

Wszystkie pliki tworzone przez pakiet przechowywane są na Dysku Google. Wraz z kontem otrzymujemy bezpłatnie 15 GB pojemności, którą można rozszerzyć za niewielką opłatą. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do naszych dokumentów z każdego komputera lub urządzenia przenośnego (smartfon, tablet), na którym zalogujemy się na nasze konto.

Bezpieczeństwo

Pakiet automatycznie zapisuje wszystkie zmiany w plikach bez konieczności ingerencji użytkownika. Przechowuje on również poprzednie wersje dokumentów od momentu utworzenia, gdyby zaszła konieczność ich przywrócenia. Dzięki temu przypadkowa utrata efektów naszej pracy została w praktyce wyeliminowana.

Edycja plików Office

Pliki w formacie Worda, Excela czy PowerPoint są nadal standardem w wielu firmach, co do niedawna stało na przeszkodzie w popularyzacji Dokumentów Google. Pakiet ten miał zawsze możliwość otwierania tych dokumentów, jednak wszelkie zmiany były zapisywane we własnym formacie. Od paru miesięcy jednakże posiada on także możliwość tworzenia i zapisu plików w natywnym formacie MS Office, co umożliwia ich wymianę z osobami korzystającymi z pakietu Microsoftu.

Dokumenty Google format Word

Praca offline

Możliwa jest także praca z plikami w trybie offline, bez połączenia z internetem. W tym celu należy włączyć możliwość pracy offline w ustawieniach, a następnie dla każdego dokumentu ustawić opcję offline na urządzeniach, gdzie chcemy mieć taki dostęp. Możliwość ta dotyczy zarówno komputerów z przeglądarką Google Chrome, jak i urządzeń mobilnych. Pliki zostaną zsynchronizowane z Dyskiem Google przy najbliższym połączeniu z internetem. Takie rozwiązanie oznacza możliwość pracy w miejscach, gdzie internet nie zawsze jest dostępny, np. w pociągu czy samolocie.

Współpraca

Dokumenty Google od początku swojego istnienia stawiały nacisk na możliwość udostępniania i wspólnego edytowania dokumentów. Każdy dokument, arkusz i prezentację można łatwo opublikować w internecie. Ponadto można udostępnić dokumenty wybranym osobom z prawem dodawania komentarzy lub edycji. Wszelkie zmiany przez nie dokonane są widoczne w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwa jest wspólna praca z osobami będącymi w różnych miejscach, jeżeli tylko mają dostęp do internetu, a każda z nich ma w dowolnej chwili dostęp do aktualnej wersji dokumentu.

Integracja z Google Classroom

Dla instytucji edukacyjnych korzystających z platformy edukacyjnej Google Classroom pakiet biurowy Google jest naturalnym wyborem. Umożliwia on bezproblemową integrację z platformą edukacyjną, jak również indywidualną i wspólną pracę uczniów nad projektami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *