Ciemny motyw w Dokumentach Google

Dla wielu osób Dokumenty Google stały się podstawowym edytorem tekstu. Powodów tego stanu rzeczy nie trzeba szukać długo. Jest to narzędzie do tworzenia dokumentów tekstowych o zaawansowanych możliwościach, które w połączeniu z Arkuszami i Slajdami stanowi pełnoprawny pakiet biurowy. Co więcej, działa w każdej przeglądarce i nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania, doskonale nadaje się do pracy grupowej i jest na dodatek całkowicie bezpłatne! Czegoż więcej można wymagać?

Zmiana koloru interfejsu

Powyższy wstęp nie oznacza jednak, że jest to pakiet idealny. MS Office pozwala na zmianę kolorystyki elementów interfejsu użytkownika (co prawda w niewielkim zakresie, ale zawsze), dzięki czemu każdy może go sobie dopasować do własnych preferencji. Wiele osób (w tym piszący te słowa) wybiera ciemny motyw, gdyż nie męczy on tak wzroku. Dokumenty Google jak dotąd nie oferują takiej opcji, ale i na to znalazł się sposób w postaci rozszerzenia Stylus do przeglądarki Chrome, Firefox i Opera.

Dokumenty Google ciemny motyw

Stylus

Jest to rozszerzenie umożliwiające zmianę tonacji kolorystycznej wielu witryn, w tym także Dokumentów Google. Posiada ono wiele wbudowanych motywów, które można włączyć jednym kliknięciem myszy. Wśród nich znalazł się ciemny motyw dla Dokumentów Google. Jego instalację i konfigurację omówię na przykładzie przeglądarki Google Chrome.

  1. Zainstaluj rozszerzenie Stylus z witryny Chrome Web Store.
  2. Po instalacji stwórz nowy lub otwórz istniejący dokument na witrynie docs.google.com.
  3. Na pasku przeglądarki kliknij ikonę rozszerzenia, a następnie Find styles.
  4. Wyszukaj odpowiadający Ci styl. Niektóre style działają tylko w poszczególnych aplikacjach (np. Gmail lub Google Docs), inne w większości aplikacji z ekosystemu Google.
  5. Po znalezieniu odpowiadającego Ci stylu kliknij na jego podgląd i zostanie on zainstalowany.

Dokumenty Google Stylus

Modyfikacje

Po zainstalowaniu stylu, jeżeli poszczególne jego elementy nie odpowiadają Ci, istnieje możliwość jego modyfikacji. W tym celu wystarczy kliknąć na symbol ołówka obok nazwy stylu. Spowoduje to otwarcie edytora z plikiem css danego motywu. Zmieniając atrybutu stylu można modyfikować jego wygląd i dopasować go do własnych preferencji. Można więc np. zmienić kolor tła strony dokumentu lub kolor tła obszaru ją otaczającego. Oczywiście niezbędna jest do tego podstawowa znajomość języka CSS.

Uwagi końcowe

Zainstalowany motyw można też każdej chwili dezaktywować. W tym celu wystarczy kliknąć na zaznaczenie obok nazwy stylu, co przywróci oryginalny interfejs Dokumentów Google.

Czy jest to rozwiązanie idealne? Niestety nie, gdyż Google od czasu do czasu aktualizuje swój pakiet i może się wtedy okazać, że styl przestaje działać. Na ogół dotyczy to tylko pewnych elementów strony, ale efekt jest niezbyt estetyczny. Wtedy można próbować zmienić styl lub uaktualnić kod CSS własnoręcznie, ale przypomina to zabawę kotka z myszką. Niestety, dopóki Google nie zaimplementuje własnego ciemnego stylu, nic innego nie pozostaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *